Ο Δημήτρης Μαντές έγραψε τη μουσική, τους στίχους και τραγουδά την ένδοξη και διαχρονική πορεία της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ μας,από το Μ.Αλέξανδρο μέχρι σήμερα. "Να λάμψεις δαφνοστόλιστη Βεργίνα, Αιγές και Πέλλα...".Το τραγούδι αυτό έλαβε μέρος στο Φεστιβάλ τραγουδιού Θεσ/νικης το 1997,αλλά το έκοψε η κριτική επιτροπή και συγκεκριμένα ο Αντώνης Βαρδής (κύριος τηλεκάρτας) και η Ελένη Δήμου (πάρε πασά μου την οδοντόβουρτσά μου). Αυτά για να μαθαίνουμε όλοι τι κρύβονται πίσω από τους διαγωνισμούς και τα "φεστιβάλ" και ποιοι βλάπτουν την Πατρίδα και ρεζιλεύουν την Ελλάδα μας. Παραδίδω αυτό το τραγούδι μου σε σας και στην Ιστορία που είναι η μόνη αρμόδια να κρίνει,ανθρώπους, αξίες και πηγές πραγματικής έμπνευσης.
Πέμπτη 7 Απριλίου 2011
Δημοφιλείς αναρτήσεις
-
Νιρβάνα Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια Η Νιρβάνα είναι λέξη σανσκριτική που έχει ληφθεί ως θρησκευτικός-φιλοσοφικός όρος, ...
-
Φιλιέττα Μιχαλακάκου "Όταν ξέρεις ποιος είσαι, δεν χρειάζεται να το δικαιολογήσεις σε κανέναν. Η ζωή είναι τόσο αβέβαιη, γιατί λοιπ...